”Kas tatoveerimine on tõesti sõltuvust tekitav ?!”

Eelnevast kolmapäevast alates on mu nahal uue andeka artisti looming- Karmely Sõrmus. Minu 30 sekundilisest idee kritseldusest sai läbi Karmely käe läbi kaunis piece of art, mis kaunistab nüüd mu kätt.

Karmely töid olin jälginud üsna pikalt ning mäletan, et kui ta algselt Instagramis avastasin. Ei tahtnud ma uskuda, et tegemist on  Eesti artistiga. Mida aeg edasi, seda enam veendusin, et tema käe alt tahaksin kindlasti läbi käia.

Karmely tegi juubeli tattuu, sest tegemist oli 10nda pildiga, mis mu nahka kaunistab. Sellega seoses mõtlesingi, et oleks tore jagada oma arvamust ning kogemusi seoses tatoveerimisega.

Kui vestlusteemaks tuleb tatoveerimine, siis vestlused saavad minna kahte suunda: 1. Mille jaoks te inimesed oma nahka rikute, teil on antud puhas nahk! (boonuseks tembeldatakse see vangide tunnuseks). 2. Jagatakse põnevusega ideid, mõtteid, mida võiks kõik teha ning oma kogemusi, kus ja millal miski tehtud on.

Tatoveerimine on kui kunst. Seda ei saa teha iga üks, see nõuab aega ning oskusi. Ka tavainimene, kellel võib olla joonistamises kätt ei saa hakata üle päeva tatoveerijaks. Iga ala nõuab oskusi, kogemust ning ka annet, et seda teha hästi. Mina võtangi tatoveerimist, kui vähe ekstreemsemat kunsti väljendamise viisi ning tatoveeritud inimesed on kunsti edasi kandjad ja selle kunstiliigi austajad. Samuti iseloomustavad tatoveeringud veidi inimest ennast. Need on kui riided, millega väljendame oma stiili.

 

Kas tatoveerimine on valus ?
Rumal oleks lohutuseks öelda, et ei ole. Loomulikult on valus, aga valul ja valul on ka vahe. Samuti olenevalt piirkonnast on ka valutase erinev. Toon mõned võrldused, kuidas olen mina valu tundnud erinevatel kordadel. Nt 1: Nagu oleksid saanud päiksepõletuse ja keegi sikutab sind just selle koha pealt. Nt 2: Nagu oleksid küünarnuki kuhugi vastu ära löönud ja otse tabanud närvidesse. Nt 3: Nagu keegi sügaks ühe koha pealt harjaga, millel on metallist piid.

Tatoveerimisel on mu meelest kui kolm valu staadiumi: 1. staadium: ” Oi kurat, ma ei mäletanudki enam, et see nii valus on!” (kestab umbes 5 minutit) 2. staadium: ”Eh, ei olnudki nii hull, kui hetkeks tundus. Let’s go!” (kestab suurema osa ajast). 3. staadium: ”Tundub, et sõnusin vist ära…tahaks teada, kui palju on veel jäänud kannatada” (kestab kuskil pool kuni tund aega enne lõppu).

Enda seisukohalt on tegelikult kõige valulikum osa järelhooldus, mitte tatoveerimine ise. Õiget valu hakkad tundma alles järgneval päeval ning kui eemaldad pealt kaitsekile (second skin), siis see teeb ikka põrgulikku valu. Edasi on juba leebem.

”Ma ei taha niisama pilti, ma tahan, et tatoveeringul oleks tähendus!”

Ütleme nii, et seda üldjuhul mõtlevad kõik oma esimeste tatokate puhul. Loomulikult on ka erandeid, kuid siiski nii kipub see olema. Aeg on aga näidanud, et mida aeg edasi ning mida rohkem neid on, seda vähem sa otsid seda sügavat sisu nende taha. Kindlasti mingi põhjendus neile on, miks just oled 100 000 pildi/sümboli/teksti seast just selle valinud, kuid neil kõigil ei pruugi enam olla väga suurt story’t taga. Seega ma ei pane pahaks, kui inimesed on teinud endale miskit ja kui küsin, miks valisid just selle ja vastab, et lihtsalt meeldis. Nagu ennegi mainisinon tatokad mingist küljest kui riided, mis väljendavad inimese oma stiili ja näitab, mis neile meeldib. Kuid sel puhul tasub teha arukaid otsuseid, mitte jälgida kiirmoodi, sest see ei ole kui pluus, mille võid kappi visata, vaid seda sa kannad kogu elu või lased suure valu ja raha eest eemaldada.

Kas tatoveerimine on tõesti siis sõltuvust tekitav ?

See oleneb täitsa inimesest. Mõni lasebki teha vaid ühe, mis on talle tähendusrikas ja rohkem ei tunnegi, et oleks vajadust. Teistel jälle vastupidi tekib kiusatus, et võiks juba teha ühe veel, kui üks juba olemas. Enda seisukohast, ma ei tahaks seda nimetada sõltuvuseks. Pigem ütleks, et tatoveeringud on olnud ammu minu nõrkuseks ning naudin omamoodi ka selle protsessi.

 

 

Selle postituse lõpetaks ma Karmely kauni tööga, mida saan uhkusega oma nahal kanda! Kindlasti soovitan vaadata ka Karmely teisi töid : Psyhiskond 
Suur aitäh sulle!